Bezrobocie w Polsce nie jest wysokie. Wskaźnik bezrobocia jest jednym z najniższych w Europie. W praktyce jednak okazuje się, że znalezienie lub zmiana pracy to nie są łatwe zadania. Często musimy konkurować z setkami kandydatów z całej Polski. Jak zaistnieć skutecznie w procesie rekrutacyjnym? Nie ma na to dobrej odpowiedzi. Pierwszym krokiem do bycia zauważonym w procesie rekrutacji jest stworzenie odpowiedniego cv.
Curriculum vitae to dokument, który powinien być naszą wizytówką. Musimy zawrzeć w nim wszystkie informacje dotyczące naszych kompetencji oraz doświadczenia zawodowego. CV powinno być sporządzone w taki sposób, żeby przyciągnąć uwagę osoby rekrutującej. Ważna w cv jest nie tylko jego treść. Równie ważna jest szata graficzna oraz format pliku. Jak się do tego wszystkiego zabrać? Jak napisać dobre cv? Receptą mogą być podmioty oferujące pisanie cv na zamówienie. Często podczas konstruowania curriculum vitae nie potrafimy realnie ocenić swoich silnych i słabych stron. Słabe strony pomijamy w dokumencie. Silnych stron, które mogą powodować naszą przewagę na rynku pracy możemy nie dostrzec. Dlatego ważne może być spojrzenie z zewnątrz. Dobre CV powinno być sporządzone wyłącznie na potrzeby jednej rekrutacji, na której przebiegu nam zależy. Wysyłanie niedbale wykonanych kopii jednego i tego samego cv do wielu podmiotów zazwyczaj kończy się fiaskiem. Takie cv często może nie uwzględniać specyfiki stanowiska, o które się ubiegamy. Może być miałkie w odbiorze poprzez zawarcie w nim zbyt ogólnych informacji. Dlatego podczas procesu rekrutacyjnego ważne jest indywidualne podejście do danej oferty pracy.
Jakie są cechy dobrego cv? Czasy świetności cv sporządzanego w programie Microsoft Word już dawno minęły. CV powinno mieć jak najbardziej niepowtarzalną szatę graficzną. Przebije się w ten sposób w gąszczu nijakich dokumentów. Jest to pierwszy krok do zaistnienia w świadomości pracownika działu kadr. Kolejnym krokiem powinno być zawarcie w cv wszystkich niezbędnych informacji w zwięzłej i przejrzystej formie. Informacje dotyczące doświadczenia zawodowego powinny być uzupełnione krótkim opisem pełnionych obowiązków. Wymienione kwalifikacje i kompetencje powinny być dopasowane do specyfiki stanowiska, o które się ubiegamy. Całość powinna zamknąć się na jednej stronie formatu A4. Nasz dokument powinien być zapisany w formacie pdf.
Podsumowując, napisanie dobrego cv jest trudnym zadaniem. Nie powinniśmy jednak się zniechęcać do poszukiwania pracy lub zmiany jej na lepszą. Odpowiednio zaplanowany wysiłek zaprocentuje w postaci dużej satysfakcji zawodowej.